Yetim kimdir, Kime yetim denir?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Bildir
İptal

İSLAMDA “YETİM”

Yetim, Babası ölmüş ve henüz ergenlik çağına ulaşmayan çocuk demektir.

İslâm dini, yetimlerin korunup gözetilmesi, onların yetiştirilerek topluma kazandırılması için gerekli tedbirleri almış, bunlarla ilgili özel hükümler koymuştur.

Kur’ân-ı Kerim’de, devlet hazinesinden ve savaş gelirlerinden yetimlere pay ayrıldığı bildirilmektedir (Enfâl, 8/41; Haşr, 59/7).

Bunun dışında inananların da malî yönden yetimlere destek olmaları tavsiye edilmiş (Bakara, 2/215) ve yetimlere iyi muamele edenler övülmüştür (İnsan, 76/8).

Hz. Peygamber, “Kendisine veya başkasına ait herhangi bir yetimi görüp gözetmeyi üstlenen kimse ile ben, cennette işte şöyleyiz.” diyerek şehadet parmağıyla orta parmağını işaret etmişlerdir (Müslim, Zühd, 2).

Buna karşılık, yetime kötü davranıp, yardım elini uzatmayanlar kınanmıştır (Fecr, 89/17; Mâûn, 107/2).
İslâm dini, sadece yetimlere iyi davranmakla kalmamış, onların mallarını korumayı ve yetimleri yetiştirerek rüşt çağına ulaştıklarında mallarını kendilerine vermeyi, onların evlilikleriyle de ilgilenmeyi bir vazife olarak yüklemiştir (Nisâ, 4/2, 3, 5, 6, 10; En’âm, 6/152). Kaynak: Diyanet kavramlar sözlüğü

Yetim ne demektir? Yetim kimdir

76 görüntüleme 0

Son Cevaplar ( 2 )

  0
  2021-02-20T14:47:19+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal

  Yetim; babası vefat etmiş kendisi de henüz ergenlik çağına gelmemiş çocuğa denmektedir. İslam yetimleri görüp gözetmeyi Müslümanlara bir görev olarak görmüştür. Hele hele yetimlerin mallarını haksız yere yemeği yasaklamıştır.

  En iyi cevap
  0
  2021-02-20T21:25:06+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal

  Peygamber efendimiz doğmadan babası Abdullah vefat etti annesi Amine 6  yaşına geldiğinde vefat etmiştir peygamber efendimiz yetim kalmış hayatı çile ile geçen  bir peygamberin ümmetiyiz   Unutmayın ki bu dünyayı yakarsa yetimlerin,mazlumların, ahı yakar.

   

   

Cevapla

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.