Yemin Kefareti Geç Ödenirse Ne olur?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Bildir
İptal

Herhangi kötü bir alışkanlığı bırakmak üzerine eskiden irademe sahip çıkabilmek için yemin ederek kendime engel olmaya çalışmıştım, örnek veriyorum ki bağımlılık yapan bir alışkanlığı böyle bırakmaya çalıştım. Mesela eklemlere zararı olduğu için parmaklarımı kütletmeyeceğim diye belki aradan 2 sene kadar geçmiştir ve ben bu tarz alışkanlıklarımı tekrarladığım için yeminimi bozdum, öğrenciyim ve bir gelir kaynağım yok, şimdi yemin kefareti için ramazanın ardından 3 gün oruç tutsam kabul olur mu, yoksa geç mi kaldım diye içim sıkılıyor.
Son olarak bir erkek arkadaşımın adına Kuran- ı Kerim ‘ i hatim etmeyi yemin etmiştim ama farklı bi sitede, namahrem bi erkek için yapmamın hoş olmayacağı için önce kendi imanınızı düşünün ve kefaret verin demişti. Doğru mudur hocam, bende tek onun adına okumaktan vazgeçip kefaret verip, okuyunca ailemle de dahil olmak üzere çokça baģışlama yaparak hatim etmeye karar verdim. Bu yeminin üzerinden de 2 sene geçti , yaşım 19 ve o yaşlarda bilmeden çokca yemin kelimesini kullanmışım , artık dilimi uzak tutuyorum, bu mekruh davranıştan, Yemin kefareti geç ödenirse ne olur?

Yemin kefareti nasıl ödenir

Yemin konusu

22 görüntüleme 0

Son Cevaplar ( 1 )

  0
  2021-05-02T20:30:54+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal

  Yemin; basite alınacak bir söz değildir. Yapacağımız veya yapmayacağımız şeylere Allah’ı şahit tutmuş oluyoruz. Yemini bozmak ise çirkin bir davranıştır. Sonuçta bir işi yapmak veya yapmamak hususunda şahit tuttuğumuz Rabbimizin hilafına bir iş yapmış oluyoruz. Yemin keffâreti sırasıyla; on fakire birer fitre (fıtır sadakası) miktarı veya bir fakire on ayrı günde her gün birer fitre miktarı para vermek veya on yoksulu sabah akşam doyurmak ya da giydirmektir. Buna gücü yetmeyenlerin ise, ara vermeden üç gün oruç tutmaları gerekir. Bu keffâret ve sıralama Kur’an-ı Kerim’de belirtilmiştir

Cevapla

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.