Yaşlandıkça güzellik gidiyor mu yoksa yaşlılık da güzel mi

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Bildir
İptal

Hani derler ya, yaşlandıkça güzellik gidiyor diye..
“Allah en güzel/mümemmel şekilde yaratıyor ya, bizleri. Sonraki ayette de “Biz onu esfele safiline döndürdük” buyuruluyor. Buradaki döndürme de iki şekilde açıklanmış. Birisi cehenneme döndürme, diğeri de yaşlılık ve düşkünlük olarak.”sorum ise: sonradan o güzelliği veya mükemmelliği alıyormu diye geldi yaşlandıkça.. Yoksa bu mümkün değilmidir ? Yani ayette güzel/mükemmel yaratıldığı gibi öylede ölür anlamındamıdır ? Büyükler yaşlanınca güzellik gider diyor. Mesela yaşlılıktan kırışıklıklar geliyor ya, buda güzellikkmi oluyor? Ama ozaman güzellik geçici gidici sözleri inkarmı etmiş olunuyor? KISACASI: yaşlansak bile güzel olarakmı anlamalıyız yani güzellik hiçbirzaman gitmez anlamındamı? Yoksa güzelliği alır rabbimiz, artık en güzel/mükemmel olmaktan çıkıyormuyuz? Ama bu ayete tersmi?

Aydınlatırsanız sevinirim. Anlayamadım tam olarak. Kolay cümleyle anlatırmısınız Allah aşkına.

Namazın son oturuşunda okunan dua ayetleri

22 görüntüleme 0

Son Cevaplar ( 3 )

  0
  2021-04-30T23:52:59+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal

  İnsan yaşlandığı zaman gençliğindeki gibi güzel olmaz. Rabbimiz (cc) insanı en güzel şekilde yaratmıştır. Bunda herhangi bir şüphe yoktur. Ayete ters düşen bir durumda yoktur burada. Yukarıda da değindiğim gibi insan yaşlandığı zaman gençliğinde ki gğzelliği kalmaz kendisinde. Fakat bu durum insanın güzel bir şekilde yaratıldığına ters bir durum değildir

  0
  2021-05-01T11:17:10+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal

  “insan yaşlandığı zaman gençliğinde ki gğzelliği kalmaz kendisinde” ben şeyi anlamıyorum hocam, yani insanın beden güzelliği eksiliyor anlamındaysa bu ozaman ama ayette şüphesiz en güzeliyiz. Ozaman bu ayetteki güzellik eksiliyor anlamına gelmiyormu anlamadım… mesela insanın gücü eskilmesi gibi ? Anlayamadım.

  Yani hem eksiliyor hem eksilmiyormu nasıl anlamalıyız.?

   0
   2021-05-06T13:24:46+03:00

   Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

   Bildir
   İptal

   Fiziksel güzellik olarak ifade ettiğimiz göze hoş gelme olayıyla yaratılıştaki mükemmeliyet güzelliğini karıştırmışsınız sanırım. Yaşlılık da güzel yaratılmıştır ve kendine göre bize sağladığı faydalar vardır. Mesela gençlik gecesinin uykusundan ihtiyarlık sabahıyla uyandığımız vakit dünya ile bizi kuvvetli bağlayan ümitler, emeller kopmaya başlarlar. Sorunuzun cevabı uzun olduğu için bu kadar yazmayı kafi görüyorum.Kafanızdakileri çözüme kavuşturmak için size hastalar risalesini okumayı öneriyorum.

Cevapla

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.