Umre nedir kısaca bilgi

Hata Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden hata bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Hata Bildir
İptal Et

Umre hakkında kısa bilgiler

 

Umre, ihrama girerek Kâbe’yi tavaf edip Safâ ile Merve arasında sa‘y yapmayı ifade eder.
Umre, haccın nafilesidir, Sünnet bir ibadettir.
Gerek eda mekanı gerekse âdâb ve erkânı bakımından hac ve umrenin birçok ortak noktası vardır. Ancak hac hicri takvimin belirli ay ve günlerinde eda edilen, umrede yapılanların yanında Arafat ve Müzdelife vakfeleri, Mina’da geceleme, şeytan taşlama gibi başka fiilleri de içeren kapsamlı bir ibadet ve İslâm’ın temel şartlarından biri olması dolayısıyla hac ve umreyi birbirinden ayırmak için hacca “büyük hac”, umreye “küçük hac” denilir.
DİYANET


 

Çözüldü 0
mumsema 4 ay 1 Cevap 47 Görüntüleme

Cevap ( 1 )

 1. Please briefly explain why you feel this answer should be reported .

  Hata Bildir
  İptal Et

  UMRE İBADETİ

  Farz olan Hac İbadetinden başka, Kâbe’yi ziyaretle ilgili ibadetlerden biri de “umre”dir. Umre, ihrama girerek tavaf ve sa‘y yapmak, sonra da tıraş olup ihramdan çıkmaktan ibarettir.
  Bütün ibadetlerde şart olduğu gibi umre ibadetinde ilk şart Allah rızası olmalıdır. Yüce Rabbimiz de bir ayette “Haccı da, umreyi de Allah için tamamlayın.” buyurmaktadır.
  Umre ibadetini kendi adımıza gerçekleştirebileceğimiz gibi yaşayıp ta Umreye güç yetiremeyen veya vefat etmiş olan anne ve babamız içinde gerçekleştirebiliriz. Sevgili Peygamberimize bir sahabe, “Babam çok yaşlıdır. Ne hac, ne umre yapabilir, ne de sefere çıkabilir. (Ne emir buyurursunuz?)” demesi üzerine Hz. Peygamber (s.a.s.)’de:”O halde babanın yerine sen haccet ve umre yap!” buyurdu.”

  Umre ibadeti hac’dan farklı olarak daha geniş bir zaman diliminde yapılan bir ibadettir. Günümüzde hacca gitmek isteyenlerin fazla, kontenjanların ise sınırlı olması sebebiyle kutsal mekânları ziyaret etmek isteyenler için umre çok önemli bir fırsattır

  En iyi cevap

Bir cevap bırakın

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.