Şafi mezhebine göre kurban

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Bildir
İptal

S. 1. Kurbanın tanımı ve hükmü nedir, şartları nelerdir, hangi yaş larda olmalıdır ve bir kurban kaç kişi için yeterli olur?

C. 1. Kurban, kurban bayramı ve teşrik günlerinde, Allah’a ibadet ama cıyla deve, sığır ve koyunlardan kesilen hayvanın ismidir.
Hükmü müekked sünnettir ve şartlar:
1. Ni’emden (deve, sığır ve koyun) olması,
2. Bayram ve teşrik günlerinde kesilmesi,
3. Allah’a ibadet amaçlı olması,
4. Şu kusurlardan sağlam olması gerekir.
Belirgin kör, sakat, hasta, iliği kurumuş zayıf ve kulağı, kuyruğu kesik olmamalıdır. Develerde yaş asgarisi, beşi tamamlayıp altı yaşına girmiş ol ması gerekir ve yedi kişi için kâfi olur. Sığır ve keçi iki yaşını doldurup üçe, koyun ise bir yaşını doldurup iki yaşına girmiş olması lazımdır ve sığır yedi kişi, koyun ve keçi ise ancak bir kişi için yeterli olur.

S. 2. Kurban vakti ne zamandır, kesimin müstehapları nelerdir ve kesen kişi kurbanından yiyebilir mi?

C. 2. Kurbanın vakti, bayram namazıyla başlar ve son teşrik gününde güneş batana kadar devam eder. Kurban kesilirken, besmele çekmek, Pey gambere salât selam okumak, kıbleye yönelmek, tekbir getirmek ve kabul duası okumak müstehaptır. Nezir edilmiş kurbandan yenmez ancak sünnet olandan yenmesi caizdir. Kurbanın eti ve derisi satılamaz, fakir ve miskinle re sadaka olarak dağıtılmalıdır. Kurban etinin üçte birinin tüketilmesi, üçte birinin hediye verilmesi ve üçte birinin sadaka olarak dağıtılması mendup tur.

S. 3. Kurban kesmeye niyetlenen kişi, Zilhicce ayına girdikten son ra saç tıraşı olması ve tırnak kesmesinin hükmü nedir?

C. 3. Haci olmayanlar hakkında mekruhtur, ancak hacılar yapabilir.

Kolay Şafi fıkhı
itisam yayınları

67 görüntüleme 0

Cevapla

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.