Namazda aklımıza gelen şeylerden nasıl kurtuluruz

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Bildir
İptal

Namazda akla gelen düşünceler namazı bozar mı

Selamun Aleykum
Artık sormam gerekli diye düşünüyorum. Hocam namaza başladığım zamanlarda hafiften namazım bozuluyordu yada ben öyle sanıyordum. Sonra daha çok artmaya başladı tekarar tekrar abdest almaya başladım. Ardından aklıma çok kötü düşünceler gelmeye başladı, bunun vesvese olduğunu öğrendim lakin sonra bunu ben bile isteye düşündüğümü hissettim. Ardından hergün gusül almaya başladım bir gün olmasa ertesi gün alırdım. Bu daha da arttı uyumaktan çekiniyordum artık. Şimdi ise günde 2-3 kere almaya başladım. Hala da öyleyim. Almam gerektiğini düşünüyorum ama ya bozulmışsa oturduğum an aklıma birşeyler geliyor ve bozulduğunu düşünüyorum. Artık namazlarımı bozmuyorum bazen bozuyorum ama bu gusül meselesi çok ağır olmaya başladı. Bana bir şeyler söyleyin lütfen?

Namazda sürekli gelen vesvese

Gusül konusunda tereddütler

Aklımdan istemediğim düşünceler geçiyor

111 görüntüleme 0

Son Cevaplar ( 5 )

  0
  2021-02-26T21:34:45+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal

  İslam’da veya günlük yaşantımız da ya bozulmuş ise? veya ya olmamış ise? gibi sözlerle amel yani hareket edilmez. Gusül abdesti almanız ancak şu şekilde zorunlu hale gelmektedir. Sizden ya düşünceler ile veya farklı sebepler ile meni çıkacak veya rüyalanma denen olay da sizden meni yani sperm çıkmış olacak veya cinsel ilişki olmuş olacak. Bu sebeplerin haricinde gusül abdesti almanıza gerek yoktur. Sizin de dediğiniz gibi vesvese vardır sizlerde. Bu durumdan kurtulmak gerekmektedir.

  • Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

   Bildir
   İptal

   Cevabınız için Allah razı olsun. Mesela bakıyorum bir şey yok ama beni yiyor gusül almamam gerekiyor biliyorum ama yapamıyorum. Derste bir şeyler soracağım heyecanlanıyorum gusülüm bozuldu diyip yine alıyorum. Bu şimdi de böyle.

   Buna da cevap verirseniz çok sevinirim

   ALLAH RAZI OLSUN.

    0
    2021-02-26T23:37:47+03:00

    Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

    Bildir
    İptal

    Sadece zamlarla amel edilmez. Gusül abdesti yukarıda da demiştim gerekmesi için meni gelmiş olması lazım. Bu vesveseyi yenmeniz lazım. Yoksa başa çıkamazsınız. Gerekir ise tıbbi bir destek almalısınız.

    • Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

     Bildir
     İptal

     Ne yapmam gerekiyor hocam bakıyorum hiçbir şey yok lakin

     Olmuyor yapamıyorum. Bana öyle bir şey söyleyin ki bu vesveseyi bırakabileyim.

     Saolun ilgilendiğiniz için

  0
  2021-02-27T22:03:22+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal

  Vesveseden kurtulmak tamamen sizin elinizde. Örnek veriyorum; gusğl abdesti ile ilgili vesveseniz var. Bu uzvumu yıkadım mı?, yıkamadım mı? tarzında. Yapmanız gereken tek şey bu durumda: Eğer o uzvunuzu yıkadı iseniz; hayır ben yıkadım ne olursa olsun bir daha orayı yıkamayacağım demelisiniz. Zaten insan vesvesenin çoğunun şeytandan olduğunu bilse bir nebze daha da rahatlamış olmaktadır. Gerekirse psikolojik bir destek almayı deneyebilirsiniz

Cevapla