Münker – Nekir ve Görevleri

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Bildir
İptal

Münker – Nekir: Hesap Melekleri

İbn Hibban’ın ve başkalarının eserlerinde isimleri bu şekilde sahih haberlerde nakledilmiştir. Bunlar kabirde insanları sorguya çekecek meleklerdir.
“Ölüye Münker ve Nekir adında iki heybetli melek gelip Rabbin kim? Dinin ne? Size gönderilen kişi hakkında ne diyorsun? sorularını sorarlar”.
Bunlar kabir suali ve azabıyla sorumludur. Muhtemelen kabir azabı için başka melekler de vardır.
Çünkü Hz. Peygamber kafir kimse hakkında şöyle buyurmuştur: “Ona demir çubukla vururlar. Eğer bu dağa vurulsa toza çevirir. Sonra Allah onu tekrar önceki haline çevirir. Sonra ona tekrar vurulur. Öyle bir ses çıkarki sekaleyn (insan ve cin) dışında herşey bunun sesini duyar
Buradaki melekler Münker ve Nekir’dir. Kafire vurup kabir azabı yaşatmaktadırlar. ,Kabrini kaburgaları birbirine geçecek kadar sıkıştırırlar.
Rabbimiz şöye buyurmaktadır: “Onlar sabah akşam ateşin karşısına getirilirler. Kıyamet koptuğunda da: «Haydi, Firavun hanedanını en şiddetli azaba sokun!» denilir” (Gafir, 46). Bu da meleklerin kabir azabını yüklendiklerini göstermektedir. Kabir azabından Allah’a sığınırız. Aynı şekilde yüzleri simsiyah olan melekler sert çullarla kafirlerin ruhlarını kabzederler.

Münker ne demek? Kısaca

Nehyi anil münker emri bil maruf

Kabir azabı var mıdır? Kabir hayatı nasıldır?

88 görüntüleme 0

Son Cevaplar ( 1 )

  1
  2021-05-03T21:00:58+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal

  Münker ve Nekir melekleri, insan öldükten sonra kabre konulduktan sonra insanı hesaba, sorguya çekecek meleklerdir. Eğer kabre konan kişi kâfir ise onun kabrini sıkıp, ona kabir azabı yaşatacak meleklerdir Münker ve Nekir melekleri. Kabir azabından Rabbim bizleri muhafaza eylesin

  En iyi cevap

Cevapla

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.