Hac ve umre ibadetinde ”ihsar ve “Fevat”

Hata Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden hata bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Hata Bildir
İptal Et

Hanefi Mezhebine Göre fevat

FEVAT (KAÇIRMA)

S.1. Arafat vakfesini kaçıranın hükmü nedir?

C.1. Hacca, ihram bağlayan kişi, kurban günü fecre kadar Arafat’a gelip vakfe etmezse haccı kaçırmış olur. Artık ziyaret tavafı ve sa’yi ya parak ihramdan çıkar ve gelecek sene hacını kaza eder, bir şey ödemesine de gerek yoktur.

S.2. Umreyi kaçıranın hükmü nedir?

C.2. Umre fevatı yoktur, çünkü Arefe, bayram ve teşrik günleri hariç ki, bu beş günde umre yapmak mekruhtur bütün senede umre yapılabilir. Umre, Kâbe’yi ziyaret etmek ve Safa-Merve arasında sa’yi yapmaktan ibarettir.

Kolay Hanefi Fıkhı Soru Cevaplı
İtisam Yayınları

devam etmekte 0
admin 3 ay 0 Cevap 39 Görüntüleme

Cevap ( No )

 1. 1

  Please briefly explain why you feel this answer should be reported .

  Hata Bildir
  İptal Et

  Hanefi Mezhebine Göre İhsar
  İHSAR

  S.1. İzharın hükmü nedir?

  C.1. Ihramlı kimse düşmandan veya hastalıktan dolayı haccını devam ettiremeyecek hale gelirse; Mekke hareminde kesilmek üzere bir koyun gönderir veya kendi adına bir koyun satın alınması için parasını gönderir ve ihramdan çıkar. Eğer karin (Haccu’l-kiran yapan) ise iki kurban gönderir.

  İhsar kurbanı sadece Haremde kesilir ve Ebu Hanife’ye göre, bayramdan önce kesilebilir. Ancak Imameyne göre, bayram günü kesilmesi gerekir.

  İhzar edilmiş kişi, kurbanını gönderip belli bir günde esilmesini tavsiye ettikten sonra ihsar ortadan kalkarsa, gönderdiği kurbanı ele geçir meyve ve haccı eda etmeye imkân bulduğu takdirde, ihramdan çıkmayıp hacc menasikini yapmaya devam eder.

  Kurbanı ele geçirmek ve hacci eda etmek şıklarından sadece birini yapma imkânı bulursa, ihramdan çıkar. Mekke’de Arafat vakfesini ve ziyaret tavafını yapmaktan alıkonulan kimse gerçek mahsurdur. Ama bu ikisinden birini yapmaya muktedir olursa mahsur sayılmaz.

  Kolay Hanefi Fıkhı Soru Cevaplı
  İtisam Yayınları

Bir cevap bırakın

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.