Hac ibadeti kısaca özeti

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Bildir
İptal

Hac ibadetinin nasıl yapıldığı hakkında kısaca bir özet yapar mısınız

 

167 görüntüleme 0

Son Cevaplar ( 2 )

 1. Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal

  Hac ibadeti İslam’ın beş şartından biridir.
  Can ve mal ile yapılan bir ibadettir. maddi olarak zengin gidip gelme imkânına sahip olan kişilere farzdır.

  Kısaca hac ibadeti şöyle yapılır:

  Mikat sınırına varmadan önce ihrama girilir, Zilhicce ayının 9. Günü yani Kurban bayramı arefesi vakfe yapılır sabah namazı müzdelife’de kılındıktan sonra mina’ya doğru şeytan taşlamaya gidilir.
  Şeytan taşlanan dıktan sonra kurbanlar kesilir, tıraş olunur ve ihramdan çıkılır.
  kurban bayramının ikinci ve 3 günleri de şeytan (cemarat) taşlandığı ktan sonra veya ilk gün tavaf yapılır.
  Ve bu şekilde hac ibadeti yerine getirilmiş olur

  En iyi cevap
 2. Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal

  HAC İBADETİ NASIL YAPILIR ÖZET KISA

  Hac, Mekke şehrindeki Kâbe’yi ve civarındaki kutsal sayılan özel yerleri, özel vakit içinde, usulüne uygun olarak ziyaret etmek ve yapılması gereken diğer menasiki yerine getirmek demektir. Hem mali hem de bedeni bir ibadet olan hac, ergenlik çağına gelmiş, akıllı, sağlıklı, hür ve gücü yeten her müslümana farzdır.

  İslam’ın beş esasından birisi olan hac, hicretin dokuzuncu yılında farz kılınmıştır. Kur’an-ı Kerim’de hacla ilgili olarak: ‘’ Gitmeye gücü yetenlerin Kâbe’yi ziyaret etmesi (haccetmesi), Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. ‘’ buyrulmuş, Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) de : ‘’İslam beş esas üzerine kurulmuştur: Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasulü olduğuna şahitlik etmek, namaz kılmak, zekat vermek, Kabe’yi ziyaret etmek ve ramazan orucunu tutmaktır. ‘’ buyurarak haccın, İslam esaslarından olduğunu belirtmiştir.

  Her şeyden önce hac Allah’ın emridir ve bunun için yerine getirilmesi gerekir. Bununla beraber haccın pek çok faydaları vardır. Hac, günahlara kefarettir. Allah rızası için hacceden kimsenin küçük günahları bağışlanır. Nitekim Peygamberimiz (a.s) : ‘’ Kim Allah için hacceder de hac esnasında kötü sözlerden ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, annesinin onu doğurduğu günkü gibi (günahlarından arınmış olarak hac’dan) döner. ‘’ buyrulmuştur.

Cevapla

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.