Gusül alırken vesvese içerisindeyim

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Bildir
İptal

Gusülde niyet vesvesesi

Gusül abdesti almaya niyet ettiğimde sünnet olan namaz abdesti aldığım sırada (örn; yüzümüzü yıkamak, kolumuzu yıkamak) gibi veya gusülde. farz olan ağzımıza burnumuza su almak gibi bunları yaptığım sırada yellenme oluyor gibi geliyor bana ve tekrar başlıyorum abdestime bunu böyle defalarca tekrarlıyorum.. Sorum, gusüle niyet ettikten sonra hiçbir şekilde yellenme veya kanama ile guslü tekrarlamamız gerekmez demi? Teşekkürler..


Her gusül ve her abdeste bu yaşanıyorsa hiç aldırmayın guslünüzü alın abdestinizi alın
Gaz kokusu gelmediği sürece de hiç aldırmayın vesvese bitenekadar hiç aldırmadan devam edin
çözüldü 0
mumsema 6 ay 2020-08-22T14:11:17+03:00 3 Son Cevaplar 152 görüntüleme

Son Cevaplar ( 3 )

 1. 2021-01-02T20:06:38+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal

  gusul gerekir mi

  merhaba benim takıntılarım var .Mesela abimden sonra banyoya giremiyorum abimin siperm kalıntıları orda kaldıysa ya bana da bulaşırsa diye vesvese yapıyorum gusulumü aldıktan sonra da ya bozacak bir şey yaptıysam diye vesvese geliyor tekrar tekrar gusul almak geliyor içimden bazen iki kere gusul alıyorum ne yapalıyım

 2. 2021-01-27T21:23:33+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal

  Merhabalar ben gusül abdesti alırken banyoda çok kalırım sebebi doğru almadım türünden vesveseler aklıma gelir . Bugünde aynı olayı yaşadım gusle niyet ediyorum sonra ağzıma su çekiyorum ondan sonra burnuma çekiyorum burnuma 2. su çekişimde tam çekemeyince baştan başlıyorum bu seferde ağzıma su çekerken yanlış yaptığımı düşünüyorum bu böyle gidiyor ve burnuma su çekmekten burnum helak oluyor ve hep baştan başlıyorum rüyalanma olduğu zaman o gün çok sinirli oluyorum çünkü gusül abdesti almaya çalışsam da bir yerden bir şey patlak vericek alamıcam diyorum . Bugün ilk önce her yerimi yıkadım sonra gusle niyet edip sürekli üstteki olayı yaşadım yani burnuma 3. su çekişimde düzgün çekemediğimi düşünüp baştan almaya çalıştım bu seferde ağzıma su çekerken burda aklıma bir vesvese geldi tekrar baştan başladım yani gusül alırken hep bi yarısında baştan başlama durumum var baya bir süre boyunca burnuma ve ağzıma su çektim ve her yeni başladığımda tekrar niyet edip edip durdum ve ben neredeyse ilk defa artık çok bunaldım ve tekrar gusül alırken ağzıma su verirken aklıma yine vesvese geldi orda bırakıp durulanıp çıktım . Çok vesveseye düşüyorum ama aklımdaki şu sorum çözülürse belki gusül alacağım zaman bir daha bu problemleri yaşamam . Ben normalde ilk olarak banyo yaparım üstüne üç ağzıma üç burnuma su çekip vücudumun her yerini ovarım böylece guslümü bitirmiş olurum ama bugün banyo yapıp guslün yarısında sürekli baştan başladım gusül abdestim kabul olmuş mudur ?

  • 2021-01-28T02:04:37+03:00

   Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

   Bildir
   İptal

   Gusül Abdestinin farzı üçtür. Ağza ve burna su vermek (sadece su vermek işi fazla abartmayın) yalnız su verirken biraz sertçe vermek (sadece sertçe vermek yine işi fazla abartmayın) ve son olarak tüm bedeni yıkamak.

   Vesvese hastalığından kurtulmak mı istiyorsunuz. İnanın çok basit bir kuralı vardır. Sadece bir tek kural. Yok sayın onu. Mesela konumuz gusül ben de size gusğlden örnek vereyim; ağzınıza ve burnunuza su verdiniz, olmadığını düşünmeyin; düşündüğünüz anda kendinize şunu söyleyin; “Hayır! Ben hem ağzıma hem de burnuma su verdim. Ve artık ben tüm bedenimi yıkadıktan sonra gusül abdestini tamamlayacağı” deyin ama bu sözü sadece dudaklarınız söylemesin kalbiniz söylediğiniz söze şahit olsun. İnanın eğer bunu bu şekilde yaparsanız bu hastalıktan kurtulursunuz.

    

   En iyi cevap

Cevapla

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.