Cenabet olarak oruç tutulur mu?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Bildir
İptal

Cenabet olarak oruç tutulur mu?

Cünüpken oruç tutulurmu sorularla islamiyet

Dün gece sahura kalktım yemek yedim ara var diye kendi isteğimle cünüp kaldım rüyalanmamak için gusül alıp yatmayı planlarken uyuya kalmışım sabah okula yetişmek için gusül alamadım daha niyette etmedim şimdi niyet edip oruç tutsam kabul olur mu?


Kardeş orucun geçerlidir bozma ama bir an önce yıkan


Cünüpken oruç tutulabilir fakat bir an önce yıkanmalı gusül abdest almalıdır
193 görüntüleme 0

Son Cevaplar ( 1 )

  0
  2021-03-03T13:01:12+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal

  cünüp oruç tutulurmu mumsema

  CÜNÜBÜN TUTACAĞI ORUCUN SIHHATİ

   

  وعن عائشة وأم سلمة رضي الله عنهما: «أن النبي صلى الله عليه وسلم كان ضبخ جبا من جماع ثم يغتسل ويضوم.» متفق عليه

   

  653 ve 654- Hz. Aişe ve Hz. Ümmü Seleme radıyallahu anhuma şöyle rivayet etmişlerdir: “Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem cinsel birleşmeden dolayı cünüp olarak sabahlar, sonra gusledip oruç tutardı. “62

   

  Hadisten Çıkarılan Hükümler:

   

  Her iki hadise göre de cünüp olarak sabahlayan oruçlu kimsenin orucu sahihtir ve cünüplükten temizlenmek orucun sıhhati için şart değildir. Bu husustaki esas, Kur’an’ın şu kavlidir: “Şimdi artık kadınlara yaklaşın. Allah’ın size farz kıldığını talep edin. Fecirde beyaz iplik siyah iplik ten ayırt edilinceye kadar yiyip için.” (Bakara, 2/187) Bütün fakihler bu hususta görüş birliği içindedir. Ayetin delil olması şöyledir: Burada tan yeri ağarıncaya kadar birleşme ve yiyip içmenin helâl olduğu belirtilmiştir. Eğer oruç tutan kişinin fecirden önce gusletmesi gerekli olsaydı cinsel birleşme nin fecre kadar sürmesi helâl olmazdı. Yine, yüce Allah o kişiye akşama kadar oruca devam etmesini emretmiştir. Eğer cünüp olarak sabahlayan kişinin orucu sahih olmasaydı ona devam etmesini emretmezdi.

  En iyi cevap

Cevapla

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.