Bilgisayar oyunlarında Helal ve Haram olan oyunlar

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Bildir
İptal

Selamün aleyküm, sadece bu soruma cevap arıyorum. Malum İslam’a tamamen Uygun oyun yok gibi bir şey.
İçinde örneğin avreti bir miktar açık olan bir bilgisayar oyunu oynarken o karakteri görmesemde günah işliyor muyum? Oynadığım oyunda herkes karakterini istediği gibi giydirebiliyor, ben İslam’a göre giydiriyorum ve oynuyorum (tamamen çıplak olmuyor). Sonra 100 oyuncu bir adaya atlıyor oyunda, ada ise kocaman yani sürekli biriyle karşılaşmak olasılığı çok yüksek değil, karşılaştığım karakterle de uzaktan karşılaşırız genelde ondada avret anlaşılmıyor zaten yakından savaşınca zaten savaş kısa sürüyor genel olarak. Ayrıca her zaman avreti açık karakterler denk gelmiyor. Ek bilgi isterseniz aynı oyunu başka sitelere sormuşlar ve oyun için detaylı olarak bilgi vermişler ama ben, oyunu sormuyorum hocam sorum ilk cümlede. Bakın onlar karşı tarafın tesettüre Rivayet etmesini şart koşmamış.
Ek bilgi ;
Dünyaca ünlü “PUBG” denilen bir tane bilgisayar / telefon oyun var. Bu oyunun amacı ise şu:
– Siz 100 kişi ile beraber bir adaya atlıyorsunuz. Başta hiçbir teçhizatınız (Silah, Yelek gibi öğeler) yok ise de daha sonra evlerin içinde bu teçhizatları alabiliyorsunuz. Hedef ise adada kalan son kişi olmak. Yani herkes öldü ve siz tek olarak adada kaldıysanız, oyunu kazandınız demektir.
– Burada kumar gibi şeyler söz konusu değil, ancak merak ettiğim bir sorum var:
– Oyunda bulunan karakterlerinde kıyafetleri bulunmaktadır. Oyun karakterinin hangi kıyafeti giyeceğine siz karar veriyorsunuz. İsterseniz kıyafet giydirirsiniz, isterseniz sadece (Affedersiniz) Oturak tarafını ve ön tarafı kapalı olan bir elbise giydirirsiniz. Ancak tamamen çıplak, yani ön ve arka edep yerlerinin oyunda görülmesi mümkün değildir. Sadece en büyük ihtimal ön ve arka taraf hariç bütün beden oyunda gözüküyor. Oyunda ise size kalmış bir seçenek var; isterseniz kadın karakter seçersiniz, isterseniz erkek karakter. Kadın karakterde ise göğüs bölümü de görülemez Soruma gelince:
– Bu oyunu namaz gibi farzları kaçırmamak ve aşırı bağımlı olmamak şartıyla oynamak (Kıyafetler yüzünden ve genel olarak) caiz midir ve bu çıplaklığa girer mi? Bilgilendirir misiniz?

Cevap
Değerli kardeşimiz,

İslam inancına ve hükümlerine aykırı olmayan bir oyunu; namaz gibi farzları kaçırmamak ve aşırı bağımlı olmamak, daha faydalı faaliyetlere engel olmamak, ara sıra değişiklikle rahatlama ve dinlenmeyi sağlamak maksadı ve şartıyla oynamak caiz olur.

Oyuna sokacağınız kadın ve erkeğin İslam’a göre açılması haram olan yerlerini örtmeniz gerekir.

Bir Oyunda İlluminati Adında Harita Var O Oyunu Oynamak Günah mı?

 

46 görüntüleme 1

Cevapla

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.