Akika kurbanı nasıl kesilir?

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Bildir
İptal

Selamün aleyküm hocam geçenlerde yengem doğum yaptı ve bir tane yeğenim oldu abimin çocuğu , biz de onun adını alim bir hocanın koymasını istedik ve onu güvendiğimiz bir hocanın yanına götürdük. hocamız kamet okudu ezan okudu çocuğun ismini koydu ve akika kurbanı kesip kesmeyeceğimizi sordu yani bize akika kurbanı kesmeyi düşünüyor musunuz dedi biz de o an akika kurbanıni öğrendik. Akika kurbanı hakkında bize bilgi verdi . daha sonra biz kesme kararı aldık şu durumda nasıl kesmemiz gerekiyor hocam gerçi hoca bize biraz bilgi vermişti ama ,yine eş dost akika kurbanı keseceğimizi öğrenince bizim kafamızı karıştırdılar işte kemiği kırmayın diyorlar kemiği kırmazsam çocuk ileride kemikleri çok sağlıklı olur diyorlar yok akika kurbanın kemiğini kırarsan çocuğun kemiklerin sağlıksız olduğunu söylüyorlar hocam biz bu akika kurbanını Kur’an’a ve sünnete göre en uygun şekilde nasıl kesebiliriz bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar kolay gelsin Allah razı olsun

çözüldü 1
Ebu Zer 5 ay 2020-10-12T21:29:01+03:00 1 cevap 75 görüntüleme

cevap ( 1 )

 1. Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal
  This answer is edited.

  Akika kurbanı kesmek sünnettir.
  Akika kurbanında aranan şartlar tıpkı Kurban bayramında kesilecek olan kurbanda aranan şartlardır.
  Akika kurbanı keserken kemiklerini kırmama olayı şart değildir normal bir kurban gibi kesebilirsiniz.

  Ne kur’an’dan da sünnette kesilecek olan Akika kurbanlık kemiklerini kırmayın şeklinde bir Emir yoktur sadece bu bir tavsiyedir.
  kesilen akika kurbanı eti pişirmek fakirlere dağıtmak komşulara dağıtmak ya da evde yemek yapıp çevreyi yemeğe davet etmek yemekten sonra tatlı ikram etmek sünnettir.

  bebek için kesilen akika kurbanı etini aileniz zengin fakir herkes yiyebilir.
  Allah çocuğunuzu bağışlasın hayırlı bir evlat eylesin

  En iyi cevap

Cevapla

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.