Adak ve yemin

Bildir
Soru

Lütfen bu sorunun neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

Bildir
İptal

Bir arkadaşımdan sürekli borç istiyordum, tekrardan isteyince vermek istemedi. Ben de allah a söz veriyorum bir daha istersem istediğim üniversiteyi kazanamayayım gibi bir şey söyledim. Sonra tekrar istedim, yeminimi bozduğum için orucumu tuttum. Sürekli ya sırf bu yüzden istediğim bölümü kazanamazsam diye düşünürken, sizde bunun vesvese olduğu üzerine cevap aldım. Ama şimdi de ya bunu adak adayarak söylediysem diyorum. Gerçekten hatırlamıyorum, ne yapmam gerekir? Eğer adaksa sırf bu yüzden emeklerim heba olur mu?

50 görüntüleme 0

Son Cevaplar ( 1 )

  0
  2021-01-21T22:34:28+03:00

  Lütfen bu cevabın neden bildirilmesi gerektiğini kısaca açıklayın.

  Bildir
  İptal

  Adak adadı iseniz; bunun akla gelmesi gerekmektedir. Emeğinizin sonucunu almak önce sizin çalışmanız ile sonra da Allah’a tevekkül etme ile olur. Hatırlamamak kişiyi sorumluluktan kurtarmaz. Aklınıza gelmiyor ise, ve sizde de unutkanlık diye bir rahatsızlık yok ise adak adamamışsınız demektir.

  Bir şeyin adak olabilmesi için aynen şu sözlere ihtiyaç vardır;

  Eğer bir daha borç alırsam kurban keseyim

  Veya;

  Eğer bir daha borç alırsam nafile namaz kılmayı

  Veya;

  Eğer bir daha borç alırsam nafile oruç tutayım gibi sözlerdir. Eğer bu sözleri söylediğinizi hatırlamıyor ise ve yukarıda da söylediğim gibi sizde unutkanlık gibi bir rahatsızlık yok ise adak adamamışsınız demektir.

   

  En iyi cevap

Cevapla

Captcha Captcha'yı güncellemek için resme tıklayın.